Phoenix Investor: Bitcoin nepřináší nic nového a není ani poslední v řadě „senzací“

Na otázky spojené s přitažlivostí virtuálních měn a tím, co dělá podobné investiční příležitosti tak atraktivní odpovídal Wolfgang Koeck, analytik Phoenix Investor.   Co dělá virtuální měny tak přitažlivé?   Bitcoin z investičního hlediska nepřináší moc nového. Jedná se o nový fenomén, který se dostal na úroveň, kde jej začínají vnímat i „běžní“ lidé. Podobným novým fenoménem… Read More »

Podílové fondy & daně z příjmu v roce 2018

Zisky z investic do podílových fondů nejsou zdaněny v případě, že doba mezi nabytím cenných papírů (informace uvedená na konfirmaci obchodu) a jejich prodejem (opět, informace uvedená na konfirmaci) přesáhne 3 roky. V případě, že jste do podílových fondů investovali pravidelně a následně jste také postupně své investice odprodávali, platí pro určení splnění časového testu metoda FIFO (first… Read More »

Interiérové farby

Interiérové farby na strop (omietka) Interiérové farby na steny (omietka) Interiérové farby na beton (steny) Interiérové farby na sádrokarton Interiérové farby na drevo (okna, dvere, nábytok) Interiérové farby na drevo (podlahy) Interiérové farby na drevo (ploty, zahradné prvky) Interiérové farby na kov (železo, oceľ) Interiérové farby na beton (podlahy) Interiérové farby na plasty Interiérové fasádné… Read More »

4 věci, které ovlivňují výnosy dluhopisů

Riziko úpadku S klesající důvěryhodností dlužníka roste cena, za kterou jsou mu investoři ochotni půjčit. Například, zatímco Německo si ke konci října roku 2017 půjčovalo u dluhopisů se splatností 10 let s výnosem 0,386 %, v nepříliš dobré ekonomické kondici zmítající se Itálie si u stejného typu dluhopisů půjčovala s výnosem 1,94 %, Řecko pak dokonce za 5,537 %.… Read More »

Aktivně vs. pasivně řízené podílové fondy

Které z nich dosahují lepších výsledků? Podle zprávy ratingové agentury Standard & Poor’s (viz zde) jednoznačně ty pasivně řízené. Existují však rozdíly mezi výkonnostmi aktivně či pasivně řízených fondů v závislosti na struktuře portfolia, konkrétně: vpřípadě fondů investujících do akcií velkých firem, portfolio manažeři dosahují horších výsledků v 66 % případů vpřípadě fondů investujících do akcií středně velkých… Read More »

3 věci, kterými se neřídit při výběru podílového fondu

Dnes jsem pro Vás se společností Phoenix Investor připravili přehled 3 často se opakujících chyb při výběru podílových fondů.  „Investování do cenných papírů se liší od běžných nákupů. Neplatí zde úměry, na které jsme zvyklí při výběru oblečení, auta, dovolené apod. Například, pokud investujete na základě historických výkonností podílového fondu, pravděpodobnost toho, že budete zklamaní… Read More »

Emerging markets vs. frontier markets – jaké jsou mezi nimi rozdíly?

Pojmy „emerging markets“ a „frontier markets“ nemají přesně danou definici. Obecně platí, že emerging markets jsou méně vyspělé země, přičemž nižší vyspělostí je často míněna: nižší gramotnost obyvatel menší rozvinutost finančního trhu (ochrana investorů, likvidita) horší politická stabilita větší závislost ekonomiky na zemědělství či oborech s nízkou přidanou hodnotou   Frontier markets jsou pak ještě méně… Read More »

5 výhod investic do podílových fondů

1. Potenciál vysokého zhodnocení S podílovými fondy můžete dosáhnout zhodnocení, které výrazně převyšuje míru inflace, tj. dochází k růstu reálné hodnoty Vašich prostředků. 2. Dostupnost „velkých příležitostí“ pro drobné střadatele Prostřednictvím podílových fondů můžete koupit akcie společností, jako jsou Apple, Microsoft, Samsung, BMW, Vodafone apod. Stačí Vám k tomu 100 Kč (minimální výše investic do… Read More »

Modelový výpočet mzdy aneb Co lze vyčíst z výplatní pásky

Výplatní pásky zaměstnanců se podle způsobu účtování jednotlivých firem mírně liší, ale na všech figuruje hrubá a čistá mzda. S pomocí modelového příkladu si ujasníme, co tyto základní a s nimi související položky výplatních pásek obsahují. Hrubá měsíční mzda, která se obvykle uvádí v pracovní smlouvě, je součtem základní mzdy, tarifu za svátek, náhrady dovolené a odměn. V našem… Read More »

Jaký je rozdíl mezi spořením a investováním?

Spoření spočívá v odkládání peněz pro případné budoucí použití, které jsou však nízce úročeny a po odečtení daní a inflace nemusí být vůbec zhodnoceny. Oproti tomu od investování finančních prostředků očekáváme jejich růst v závislosti na čase. Spoření a investování odlišuje především míra rizika ztráty, která je s těmito aktivitami spojená. Naspořené peníze mají být finanční rezervou,… Read More »