Jaké jsou nevýhody stavebního spoření?

By | 7.4.2014

Ačkoliv od roku 2004 má stavební spoření horší podmínky než v předchozím období štědrých státních příspěvků, stále je oblíbeným finančním produktem dlouhodobého spoření. Vysoká státní podpora totiž přebíjí nízké úroky z jiných forem spoření. Navzdory obecné výhodnosti má stavební spoření i určité nevýhody, proto je dobré o nich vědět, když přemýšlíte, kam investovat nebo uložit svoje peníze, aby vám vydělávaly.

Státní podpora klesla ze 4 500 na současných 2 000 korun

Stavební spoření vzniklo jako pomoc státu pro pořízení vlastního bydlení, tedy vytvořilo podmínky k získání levného úvěru. Mělo motivovat lidi, aby si spořili na vlastní bydlení, a za to jim stát dával vysokou dotaci. Hodně smluv z období před rokem 2004 je ještě v platnosti a tito střadatelé mohou stále využívat maximální státní podporu ve výši 4 500 korun. Od roku 2004 se podmínky zpřísnily, peníze lze vybrat nejdříve za 6 let a v současnosti činí státní podpora maximálně 10 % z naspořené částky, přičemž v jednom roce může být nejvýše 2 000 korun. Spíše než pro levné stavební úvěry bylo „stavebko“ formou výhodného dlouhodobého spoření.

Během 6 let nelze peníze vybrat, jinak přijdete o státní podporu

Ale stavební spoření má oproti jiným finančním produktům určité nevýhody. První je vázání na 6 let. Po tuto dobu nelze z účtu peníze vybrat, jinak střadatel přijde jak o státní příspěvky a zhodnocení vkladu bude velmi nízké. U jiných produktů, například ze spořicího účtu lze vybírat kdykoliv, případně s krátkou výpovědní lhůtou. Pokud střadatel u stavebního spoření nevyužil možnosti získání levného úvěru, naspořené peníze si může vybrat až po uplynutí šestileté lhůty. Peněžnímu ústavu zašle výpověď a musí čekat ještě tři měsíce, než mu peníze vyplatí. V případě předčasného ukončení přijde o státní dotaci a většinou ještě zaplatí sankci. Ani k řádnému úvěru ze stavebního spoření se hned tak nedostanete. Nárok na něj bude mít až po uplynutí 24 měsíců od data uzavření smlouvy.

Stavební spoření se může zdědit

Další nevýhodou je omezení státní dotace pouze na jedno rodné číslo. Zájemce může mít mnoho smluv na stavební spoření, ale státní dotaci dostane pouze na jedno rodné číslo. V praxi proto střadatelé využívali nejen svoje rodné číslo, ale i čísla svých nezletilých dětí. Na stavební spoření se totiž dají ukládat peníze už od narození. Jen v případě zdědění smlouvy na stavební spoření, může účastník čerpat státní dotaci i na další rodné číslo.

Při delším střádání výhodnost stavebního spoření klesá

Finanční nevýhodou je nízká výnosnost při delším spoření a vyšších částkách. Pokud bude ukládat na stavební spoření nízkou částku, například měsíčně jeden tisíc korun, výnos bude velmi dobrý, ale při ukládání například 5 000 korun jsou už některé spořicí účty výhodnější. Ještě větší rozdíl v neprospěch stavebního spoření může znamenat termínovaný vklad. Je ale pravda, že při termínovaném vkladu jde o jednorázovou částku, ze které plynou úroky, na stavební spoření se vkládají peníze postupně. Neopominutelným nákladem při uzavření stavebního spoření jsou poplatky. Platí se 1 % z cílové částky a dále roční poplatek za vedení účtu. Hlavním bonusem stavebního spoření je proto pravidelná a poměrně stále vysoká státní dotace a levný úvěr na bydlení.

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]