Jaký je rozdíl mezi valutami a devizami

By | 19.5.2015

Valuty a devizy jsou pojmy frekventované jak v účetnictví, tak v turistickém ruchu. Objasníme si je z několika pohledů a přidáme i praktické tipy k jejich výměně.

Nejdříve základní definice:

  • Valuty představují peněžní prostředky v cizí měně v hotovostní podobě – bankovky a mince.
  • Devizy představují peněžní prostředky v cizí měně v bezhotovostní podobě – peníze na bankovních účtech, šeky, směnky, cenné papíry k umoření, splatné kupóny akcií, dluhopisy.

Jednoduše – valutou můžete zaplatit ve stánku, kdežto devizou ne.

Když valuty a devizy účtujete

Devizy využívají většinou obchodníci a mohou mít podobu devizových účtů, devizových závazků vůči dodavatelům a devizových pohledávek vůči odběratelům.

Valuty se vedou odděleně od českých korun, v tzv. valutové pokladně.

Valuty a devizy se na koruny přepočítávají nejčastěji podle kurzovního lístku České národní banky. Využívá se kurz devizy střed denní (platný v den vzniku pohledávky či závazku v cizí měně), nebo pevný (určený podnikem dle kurzu ČNB a následně používaný maximálně po dobu jednoho účetního období).

Když valuty a devizy vyměňujete

Pojmy valuty a devizy jsou neodmyslitelně spjaty s cestováním a dovolenou. Důležité je promyslet směňovanou částku, protože zpětná výměna peněz je obvykle nevýhodná.

Potřebujete-li exotičtější měnu, kterou nemůžete sehnat, zvolte euro nebo dolar a výměnu završte až v cíli své cesty.

Zásadní je i rozhodnutí, zda pro směnu zvolit:

  • banku – pokud preferujete bezpečnost
  • směnárnu – pokud chcete výhodnější kurz

Směnárny jsou obvykle bez poplatku, ale v turistické sezóně i řada bank nabízí turistům nejvíce žádané měny zdarma.

Kurzovní lístek zahrnuje:

  • valutový kurz – pro hotovostní výměnu peněz
  • devizový kurz – pro bezhotovostní výměnu peněz (zvýrazněná dvě „z“ můžete použít jako mnemotechnickou pomůcku)

Další, čeho si v kurzovním lístku povšimneme, je odlišení kurzu na nákup nebo prodej. Tato dvě slova vždy platí z pohledu banky nebo směnárny. Pokud si tedy jdete nakoupit valuty, sledujte kurz prodej, a naopak (pokaždé je to ten méně výhodný kurz pro vás).

Po příjezdu na dovolenou nejdříve porovnejte jednotlivé nabídky (na letištích a dalších atraktivních místech bývá horší kurz). Na Slovensku nebo v Chorvatsku uplatníte i české koruny, ale v jiných zemích musíte mít eura nebo dolary.

Rozhodně se nedoporučuje výměna peněz na ulici ani placení u stánků rovnou „tvrdou měnou“  – nejenže to bude téměř určitě pro vás nevýhodné, ale vystavíte se i velkému riziku podvodu.

V zahraničí se vyplatí používat platební karty, ale hotovost potřebujete v každém případě. Výběr z bankomatu vás bude stát 1 – 2 % z vybírané částky, někdy i pevně stanovený poplatek navíc. Kartou platíte zdarma a většina bank peníze přepočítává výhodnějším středovým kurzem.