Majitelům tepelných čerpadel, těm je hej

By | 13.11.2018

Tepelná čerpadla získávají energii z volně dostupných zdrojů, tj. větru, vody, geotermálního tepla, odpadového tepla. Díky tomu, tepelná čerpadla mají dlouhodobě nízké náklady na provoz, bez ohledu na aktuální ceny komodit na světových trzích. Jsou to právě majitelé tepelných čerpadel, kdo se před nadcházející zimou nemusí strachovat o to, jak nedávné zvýšení cen elektřiny a plynu dopadne na jejich rodinné rozpočty. Pokud tedy aktuálně hledáte nový zdroj tepla pro Vaši nemovitost, vezměte tepelná čerpadla v potaz.

 

Dnes na českém trhu dostupná tepelná čerpadla jsou schopna vyrobit dostatek tepla či teplé vody pro celé bytové domy, nemusíte mít tedy obavu, že čerpadlo nezvládne se o Vás „postarat“ v krutých mrazech. Toto se může stát pouze v případě, že si pořídíte špatný typ tepelného čerpadla s nízkým výkonem, případně pokud Vaše tepelné čerpadlo bude nesprávně instalováno. Tomu však můžete snadno předejít, a to:

 

  • Koupi tepelného čerpadla budete řešit s prodejcem, který má ve své nabídce více typů jednotek, např. vzduch / vzduch, vzduch/voda, voda/voda.
  • Tepelné čerpadlo si koupíte u prodejce, který má dohledatelné reference, zkušenosti s provozem tepelného čerpadla v podmínkách podobných těm Vaším apod.
  • Svůj výběr omezíte na čerpadla, která disponují Evropskou značkou kvality Q, která Vám jako zákazníkovi dává řadu jistot, viz zde.
  • Instalaci tepelného čerpadla necháte provést pracovníky, kteří s těmito pracemi mají bohaté zkušenosti. Nekvalitně provedená instalace nejenže může snížit výkon tepelného čerpadla, ale také zkrátit jeho životnost. Někteří prodejci takovým týmem pracovníků disponují, takové prodejce preferujte při svém výběru. Zároveň, nenechte se dotlačit do situace, kdy Vám tepelné čerpadlo instaluje stavební firma. Zkušený tým instalující tepelná čerpadla nejenže ví, jak vnitřní a venkovní jednotku čerpadla správně složit a propojit, ale také to, kam je vhodné tyto jednotky umístit tak, aby Vás nerušil provoz tepelného čerpadla, vibrace pracující jednotky apod.

 

Zdroj tepla je často investice v řádu stovek tisíc korun, od které očekáváte, že se Vám vyplatí. Nesnažte se tedy ušetřit řádově tisíce korun na kvalitě tepelného čerpadla, draze byste za to zaplatili.