Co je OPEC?

By | 17.6.2014

Chcete vědět, co zásadně ovlivňuje cenu ropy na světových trzích? Je to kartel OPEC, což je organizace sdružující 12 zemí, které exportují ropu. Tyto země v současnosti kontrolují 75 % známých světových zásob ropy a zajišťují třetinu veškeré světové produkce. Například v roce 1973 tyto státy snížily těžbu ropy o 5 % a vyhlásily embargo na její vývoz do zemí, které podporovaly Izrael v úspěšné válce proti koalici arabských států. To mělo za následek, že cena ropy se zvýšila čtyřnásobě.

 

Kartel OPEC koordinuje politiku těžby a exportu, to znamená, že stanovuje kvóty těžby a tím ovlivňuje cenu na trhu. Jakmile se sníží objem těžby, cena ropy okamžitě začne růst. Tato politika zajišťuje jejím členům dosahovat obrovských zisků. V současnosti začíná strategii OPEC ovlivňovat i nárůst těžby ropných plynů v hluboce uložených břidlicových horninách v USA a Kanadě. OPEC v roce 2013 připustila, že navzdory celosvětovému růstu poptávky po ropě, se tržní podíl zemí OPEC snižuje a tento trend bude zřejmě pokračovat.

 

Členy OPEC jsou zejména arabské státy, ale také Venezuela, Ekvádor, Nigérie a Angola. Sídlo organizace je ve Vídni. Těžební kvóty a cena exportované ropy se schvalují na konferenci členských států, což je nejvyšší orgán organizace. Jednání na konferenci, která se koná minimálně dvakrát ročně, jsou složitá, protože se vyžaduje jednomyslné schválení. OPEC byla založena v Bagdádu v roce 1960 pěti zakládajícími zeměmi. Postupně vytvořily kartel, který výrazně určuje cenu ropy na světovém trhu. Od 80. let se však vliv organizace snižuje zejména kvůli nárůstu exportu ropy z jiných zemí mimo OPEC a v poslední době s rozvojem technologických možností získávat zemní plyn z břidlice.

 

Největší zásoby ropy na světě mají tři členské země OPEC – Saudská Arábie, Írán a Irák, ale jen Saudská Arábie dokáže tyto zdroje nejvíce zhodnotit. Například Irák není ani v první desítce největších producentů na světě.  Největším producentem ropy ve světě je Saudská Arábie, druhým je Rusko a třetím jsou Spojené státy. Pořadí vývozců této suroviny je odlišné. Nejvíce vyváží Saudská Arábie, na druhém místě je Rusko a třetí je Norsko. Mezi největší spotřebitele ropy patří USA a Čína.

[Celkem: 0    Průměr: 0/5]