Jak poznáte bezkontaktní kartu?

By | 19.3.2015

Bezkontaktní platební karty a terminály u nás i v zahraničí, které je akceptují, jsou označeny piktogramem symbolizujícím možnost těchto finančních transakcí.

Bezkontaktní platební karty vznikly za účelem pohodlného placení malých nákupů do 500 Kč bez zadání PIN. Jejich použití je rychlé a jednoduché.

Přitom vám pořád slouží ta stejná karta, která dnes umožňuje:

  • výběr hotovosti
  • platby v obchodech
  • bezkontaktní platby

Kromě stávajícího magnetického proužku a čipu obsahují moderní platební karty také bezkontaktní čip. Peněžní ústavy je klientům vydávají k datu ukončení platnosti bývalých karet, nebo i dříve na základě jejich žádosti.

Zdá se vám 500 Kč pro bezkontaktní platbu málo?

Limit 500 Kč byl pro tento způsob plateb zvolen na základě zkušeností klientů bank. Je i dobrým kompromisem mezi pohodlím zákazníků a jejich bezpečností. Bezkontaktně můžete samozřejmě platit i vyšší částky, ale už se zadáním PIN.

A pokud v obchodě nevidíte symbol pro bezkontaktní platbu, použijte svou kartu jako dosud – vložte ji do terminálu a po vyzvání zadejte PIN.

Co když kartu někdo odcizí a zneužije?

Při bezkontaktním placení nevydáte kartu z ruky, tudíž ji máte pořád pod kontrolou. I tak je ale potřeba dávat si pozor na zloděje, kteří jsou pořád v pohotovosti. Pokud se stane, že vám bezkontaktní kartu někdo ukradne, tak ji jako každou jinou musíte neprodleně zablokovat.

Banky svým klientům zneužité prostředky při splnění podmínek plně kompenzují – včetně těch z transakcí do 500 Kč bez zadání PIN. Podle zahraničních statistik po zavedení bezkontaktních karet nijak nevzrostl počet jejich zneužití, protože tato technologie funguje jen na minimální vzdálenost od čtečky.

Ani dvojité načtení částky při jedné transakci, kterého se mnozí lidé obávají, není technicky možné. A k případné reklamaci bezkontaktní platby dokonce nepotřebujete účtenku. Vyřizujte ji ale vždy co nejdříve.

S těmito základními informacemi si už jen užívejte komfortní placení!

Bezkontaktní karta

Bezkontaktní platební karta je opatřena technologií umožňující zaplatit malé nákupy do 500 Kč bez zadání PIN. Stejně jako terminál pro bezkontaktní platby je označena piktogramem symbolizujícím možnost těchto finančních transakcí.

Klient v obchodě zaplatí pouhým přiložením karty ke čtečce terminálu, přičemž ji nevydá z ruky. U bezkontaktních nákupů nad 500 Kč zadává PIN.

Banky nabízejí bezkontaktní technologii s nejnovějšími bezpečnostními standardy u debetních i kreditních karet.